.

.

sobota, 1 lutego 2014

...

No Hej <3
Po ostatnim poście napisało do mnie wiele osób, które przyznały się, że ten post jest genialny. Dziękuję :)

Jestem bardzo zadowolona z dzisiejszego dnia, udało mi się pomóc osobie, która była naprawdę załamana psychicznie. Udało mi się jednej osobie, jej udało się innej. Ale czy uda się wszystkim pomóc ? Nie wykonalne. No właśnie, co wtedy , gdy nie damy rady pomóc takim osobom. Co z osobami, które zamknęły się całkowicie w sobie, nie mają żadnego kontaktu z ludźmi, zostawili ich przyjaciele, rodzina? Większość takich osób popełnia samobójstwo, wtedy zadajemy sobie pytanie. Dlaczego? Czemu akurat ona/on? Przecież nie prosiła/prosił o pomoc? Nie było po niej/ nim widać? Postaram się dziś o tym napisać.

TEORETYCZNIE ( Wikipedia) :
Samobójstwo (łac. suicidium) – akt celowego, świadomego odebrania sobie życia.
Sytuacja, w której dochodzi do samobójstwa, jest trudna do określenia, zazwyczaj składa się na to szereg czynników natury psychologicznej bądź społecznej. Sytuacja ta ma cechy pewnych syndromatycznych zachowań autodestrukcyjnych.

 DLACZEGO LUDZIE POPEŁNIAJĄ SAMOBÓJSTWO ?


 •  Zaburzenia depresyjnezaburzenia psychiczne z grupy zaburzeń afektywnych, charakteryzujące się obniżeniem nastroju, obniżeniem napędu psychoruchowego, zaburzeniem rytmów okołodobowych i lękiem.(Wikipedia)

  Wielu z nas po przeczytaniu takiej teoretycznej formułki nadal nie rozumie co się kryje pod słowem "depresja". Postaram się napisać swoimi słowami.

  Zauważyliście, że słowo "depresja" zagościło w naszym języku potocznym ? Mówimy tak, gdy nam się coś nie uda, rozczarujemy się czymś lub za kimś tęsknimy. W reklamach można zobaczyć łagodne środki ziołowe pomagające pokonać depresję, wszystko wydaje się takie łatwe, zarówno popadanie w depresję jak i wychodzenie z niej. Skąd więc szok rodziny i znajomych, gdy ktoś nagle oznajmia: byłem u psychiatry, leczę się na depresję, to dla mnie bardzo trudny okres, potrzebuję Was… Bo nie mówimy już o tych potocznych „dołach” ale o doświadczaniu w życiu prawdziwego cierpienia, o chorobie, którą powinno się leczyć, która dotknąć może każdego z nas. Depresja jest ogromnym zaburzeniem psychicznym.To właśnie wtedy uśmiech nie jest dla nas codziennością lecz wyjątkiem i ogromnym wysiłkiem. Dlaczego chorujemy na depresję? Najczęściej chorują osoby, które utraciły bliskie osoby: syna, córkę, mamę, tatę, babcię, dziadka, siostrę, brata ale i także te dalsze. Słowo "odejście" jest słowem dwuznacznym. Osoby odchodzą od nas poprzez śmierć lub dobrowolne odejście typu: rozwód, zerwanie, kłótnia z rodzicami i zerwanie z nimi na zawsze kontaktu. Powodem depresji są również problemy zawodowe lub ubliżanie przez społeczeństwo.Jednak każda osoba popełniająca samobójstwo może mieć inny powód, dlatego nie uda mi się wypisać wszystkich.
  Pamiętajmy, że pod każdym uśmiechem może kryć się cierpienie. Najwięcej śmieją się te osoby, które najwięcej płaczą po nocach.
   
 • NAJCZĘSTSZE SPOSOBY SAMOBÓJSTWA:
 • Powieszenie się.
 • Wzięcie zbyt dużej ilości leków.
 • Podcięcie sobie żył.
 • "Wypadek" - teoretycznie wypadek, praktycznie zasługa osoby, która chce popełnić samobójstwo (przekroczenie prędkości, wypadnięcie z drogi)


  Zauważyliście na pewno, że samobójstwo popełniają co raz młodsze osoby, dlaczego ? Co raz powszechniejszym powodem jest rozstanie z dziewczyną/chłopakiem, nie poradzenie sobie z utratą jednego z rodziców lub obojga przez ich śmierć, lub zbyt duże problemy osobiste. Ale czy warto? Warto oddać życie , które kiedyś ktoś nam dał? Czy pomyśleliście kiedyś co zrobiliby rodzice, gdybyście popełnili samobójstwo?Wam może by ulżyło, brak problemów, poczulibyście ulgę , ale co z bliskimi? przyjaciółmi? co z rodzicami, którzy prowadzili nas dzielnie przez życie mówiąc nam co wolno, a czego nie. Co z mamą, która nosiła nas 9 miesięcy pod serduszkiem? Z każdego problemu jest jakieś wyjście. Uważam, że życie mamy jedno i nie powinniśmy go marnować. To od tego jest psycholog, który nam pomoże. Jak nie on to warto otworzyć się przed przyjacielem, przyjaciółką, rodzicami ? Często postrzegamy rodziców jako osoby, które tylko nam na coś pozwalają lub zakazują, ale to oni przede wszystkim chcą dla nas jak najlepiej. Naprawdę warto im zaufać.
  Dlaczego, gdy dowiadujemy się o śmierci bliskiej osoby płaczemy, tęsknimy, myślimy o niej? A później sami jesteśmy w stanie popełnić samobójstwo. Z jednej strony osoby popełniające samobójstwo to tchórze, którzy nie umieją poradzić sobie z problemem i wolą zrezygnować z walki. A z drugiej to osoby o ogromnej odwadze bo nie każdy z nas jest w stanie podciąć sobie żyły czy wskoczyć pod pociąg? Naprawdę nie rozumiem takich osób i bardzo chciałabym im pomóc. W momentach słabości najlepiej jest pomyśleć o ważnych osobach dla nas, co będzie z nimi, co one poczują, nie myśleć egoistycznie tylko o sobie.

  JEDNI ODCHODZĄ BO MUSZĄ, DRUDZY BO CHCĄ.  Z wielu z was czytając skomentuje, co za gówniara, a  wypowiada się na taki ważny i mocny temat. Nie jest napisane to jakoś idealnie, ale to ma być zrozumiałe. Do napisania o tym zmotywowała mnie dzisiaj do tego pewna osoba, która udowodniła , że nawet jedna rozmowa potrafi bardzo poprawić humor. Chcę widzieć już zawsze Twój uśmiech P. <3Brak komentarzy:

Prześlij komentarz